شما اینجا هستید   دانشنامه زنان
دانشنامه زنان زایمان و نازایی

مسافرت در بارداری


مسافرت ایمن طی دوران بارداری برای هر فرد شرایط به خصوص خود را دارد. بسته به این که خانم باردار مشکل خاصی در بارداری دارد که به مراقبت ویژه نیاز داشته باشد، در چه دوره ای از بارداری قرار دارد، و ... 
پس حتما قبل از تصمیم به هر مسافرتی در بارداری ابتدا با پزشک متخصص زنان خود مشورت کنید. بهترین دوره برای سفر در بارداری، در سه ماهه دوم بارداری یعنی بین هفته چهارده تا بیست و هشت بارداری است، زیرا بیشتر اورژانس­های بارداری در سه ماهه اول یا سوم اتفاق می­افتد. به خصوص در صورت لکه­بینی در سه ماهه اول که تهدید به سقط حساب می­شود، بهتر است تا حد امکان از مسافرت­های غیر ضروری پرهیز شود. در صورت داشتن سابقه قبلی فشار خون بارداری، بارداری دوقلو، هفته سی و شش بارداری یا بعد از آن، داشتن مشکلات مربوط به جایگزینی جفت در رحم (مانند جفت سرراهی) به دنبال مسافرت، احتمال ایجاد خطرهایی برای مادر وجود خواهد داشت و با مشورت با پزشک می­توان در این مورد تصمیم گرفت.

به طور کلی برای مسافرت­های هوایی یا زمینی به خصوص مسافرت­های طولانی بیشتر از چهار ساعت، برای پیشگیری از خطرهای ترومبو آمبولی وریدی (وضعیتی که لخته خون در ورید پا یا نواحی دیگر بدن تشکیل می­شود و می تواند منجر به آمبولی ریه شود که در آن لخته خون وارد ریه­ها می­شود.) حداقل ساعتی یک بار حرکت کنید و راه بروید، مایعات زیاد بنوشید و از لباس­های گشاد و کفش­های راحت استفاده کنید. 

مسافرت با اتومبیل یا هواپیما، هر کدام شرایط خاص خود را دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

مسافرت در بارداری با اتومبیل
مسافرت در بارداری با هواپیما

 |  مشاهده تاریخچه موضوع  |