شما اینجا هستید   دانشنامه زنان
دانشنامه زنان زایمان و نازایی
تاریخچه برای دندان پزشکی در بارداری تاریخچه 1396/02/17 10:10:32 ق.ظ تا

مشکلات دهان و دندان خانم¬ها در دوران بارداری به دلایل مختلفی افزایش می¬یابد. یکی از این علت¬ها، مشکلات لثه و پرخون و نرم شدن آن ناشی از تغییرات هورمونی در دوران بارداری است که باعث می¬شود در اثر تروماهای خفیف مانند مسواک زدن دچار خونریزی شود. دلایل دیگر مصرف بیشتر مواد قندی در دوران بارداری، تهوع و استفراغ بارداری و افزایش محیط اسیدی دهان به دنبال آن، رعایت نکردن بهداشت دهان به دلیل خستگی و کم حوصلگی در این دوران و ... است. بنابراین بارداری به خودی خود موجب پوسیدگی دندان نمی¬شود.
 با مراقبت¬های قبل و هنگام بارداری می¬توان از بروز مشکلات دهان و دندان در این دوران جلوگیری کرد. متاسفانه بیماریهای مربوط به لثه و دندان با زایمان زودرس ارتباط دارند. با درمان این بیماریها سلامت دندان بهبود می¬یابد ولی از زایمان زودرس جلوگیری نمی¬شود. نکته مهم این است که در حاملگی منعی برای درمانهای دندانپزشکی از جمله رادیوگرافی¬های دندانی وجود ندارد. کارهای ضروری در دندانپزشکی، مانند پر کردن پوسیدگی دندان یا روکش کردن آن در زمان بارداری باید انجام شوند تا احتمال عفونت دهان کم شود.
کم¬خطرترین زمان برای انجام کارهای دندانپزشکی در زمان بارداری سه ماهه دوم بارداری است. در سه ماهه سوم بارداری برای خانم باردار سخت است که مدت طولانی روی صندلی دندانپزشکی دراز بکشد تا روی دندانش کارهای لازم انجام شود. با این وجود گاهی اوقات ممکن است مجبور شویم کارهای فوری دندانپزشکی مانند روت کانال(عصب کشی) را در زمان بارداری انجام دهیم. اعمال دندانپزشکی که مربوط به زیبایی دندانها می¬شود -مانند سپید کردن دندان¬ها- باید به بعد از زایمان موکول کرد.
مطالعات ضد و نقیضی در مورد اثرات مضر داروهای دندانپزشکی بر روی جنین وجود دارد. یکی از بیشترین داروهای مورد استفاده، لیدوکائین است. با توجه به این که این دارو از جفت عبور می¬کند بهتر است که میزان استفاده از آن کنترل شده باشد. اما مهم است که خانم باردار در هنگام دندانپزشکی درد زیادی را تحمل نکند. برای جلوگیری یا درمان عفونت قبل یا بعد از کار دندانپزشکی در صورت صلاحدید پزشک داروی آنتی بیوتیک برای بیمار تجویز می¬شود. مصرف آنتی بیوتیک¬هایی مانند پنی سیلین، آموکسی سیلین، سفالکسین و اریترومایسین خطری برای خانم باردار ندارد. با توجه به توضیحات ارائه شده قویا توصیه می¬شود، قبل از اقدام به بارداری از سلامت دهان و دندان خود اطمینان حاصل فرمایید.
  

|برگشت |